معطرات طبیعی:

 

بحث ما در عطریات طبی غیر سمی طبیعی است که از شهد و گلبرگ های گل های گیاهی گرفته شده که عاری از آفات و سموم شیمیایی هستند و گیاهانی که دور از حشرات و مانند آن است،تا در نتیجه در گرفتن عطر تأثیر منفی نگذارند.

 

فواید عطرهای طبیعی:

 

1-تقویت حافظه.

 

2-ازدیاد میل جنسی:

 

از امام صادق علیه السلام روایت است که می فرمایدالرِّيحُ الطَّيِّبَةُ تَشُدُّ الْعَقْلَ وَ تَزِيدُ فِي الباه(بحار الانوار، علامه مجلسی، ج59، ص275، ط بیروت.)


یعنی بوی خوش-(که طبیعی و ناشی از عطریات طبیعی باشد که از گلبرگ های گل های غیر سمی مانند گل یاس و گل محمدی و گل سرخ آتشی و گل نرگس و مانند آن گرفته شده باشد.)-عقل را استحکام می بخشد یعنی موجب خوش حافظگی شده و از نسیان و فراموشی جلوگیری می کند. این کار هم موجب شادی و طراوت طبیعی می شود و هم حس شامه را تقویت می کند و همچنین از اقسامی از جنون پیشگیری می کند و هم اینکه قوه ی جنسی را تقویت می کند که در نتیجه روابط خانواده استحکام می یابد.

 

بوییدن عطر گل سنجد یا گل سنجد و یا دم کرده ی آن برای مرد موجب تقویت قوه ی جنسی است و اگر زن بیماری خستگی جنسی داشت از گلبرگ گل سرخ آتشی (گل تیروز) دم کند و مصرف کند و یا آن را با گل خطمی مخلوط کند که این کار یبوست را نیز خوب می کند و همچنین از عطر گل سرخ استفاده کند.

 

3-جلوگیری از عصبانیت بی جا:

استفاده از عطر،موجب خوب شدن اخلاق و جلوگیری از عصبانیت بی جا می شود.

 

 

4-تقویت قلب:

 

بهترین عطر برای رفع این مشکل،عطر گل نرگس است.

 

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‌ الرِّيحُ الطَّيِّبَةُ تَشُدُّ الْقَلْبَ‌ وَ تَزِيدُ فِي الْجِمَاعِ(بحار الانوار، علامه مجلسی، ج73، ص140، ط بیروت.)

 

بوی خوش عملکرد قلب را استحکام می بخشد و عمل همبستری را زیاد و قوی می کند.

این بدین معنا است که ممکن است فردی میل جنسی داشته باشد،اما توانایی همبستری ندارد و یا از آن طرف توانایی همبستری دارد،اما میل جنسی ندارد.در نتیجه به واسطه معطرات طبیعی،مشکل ضعف نعوظ - زود انزالی و بی میلی جنسی برطرف می شود.که این نشاندهنده آن است که عمده مشکلات جنسی،منشاء عصبی و استرسی دارد،پس به همین دلیل کسانی که از عطرهای طبیعی مانند عطر گل سرخ - اسطقودوس - نرگس و ... استفاده می کنند،کمتر دچار انواع مشکلات جنسی می شوند.

 

 

نکته ی دیگر در کلام رسول خدا (ص) استفاده از کلمه (طیب) است. و مراد  از آن،عطرهای طبیعی است نه ادکلن های شیمیایی که هم برای چشم ضرر دارد و موجب آب آوردن چشم می شود و هم برای سینوس ها و تارهای صوتی و ریه ها،و در نتیجه موجب آسم و سایر امراض می شود.

 

 

5-رفع اندوه:

 

در روایت از رسول خدا (ص) می خوانیم: الطِّيبُ نُشْرَةٌ.( بحار الانوار، علامه مجلسی، ج66، ص291، ط بیروت.)

 

یعنی بوی خوش موجب رفع اندوه  شده و در شخص ایجاد شادابی می کند.

 

 

6-جلوگیری از بیماری پیسی و جنون:

 

هر روز يا هر شب يا روزي يا شبي چند بار گل نرگس را بو کنید.ضد جنون و ضد برص است. حتی اگر عطر طبيعي نرجس باشد هم خوب است.

 

 

پیامبر رحمت می فرمایند:

شموا النرجس ولو في اليوم مرة ، ولو في الاسبوع مرة ، ولو في الشهر مرة ، ولو في السنة مرة ، ولو في الدهر مرة ، فان في القلب حبة من الجنون والجذام والبرص وشمه يقلعها.( طب النبي، ابو العباس جعفر بن محمد المستغفري، ص۳۰.)

یعنی«نرگس را هرروز یک‌بار ببویید، و اگر نشد، هفته‌ای یک‌بار، وگرنه ماهی یک‌بار، وگرنه سالی یک‌بار، وگرنه در روزگار یک‌بار، زیرا در قلب دانه‌ای از جنون و جذام و پیسی است که بوییدن نرگس آن را ریشه‌کن می‌کند.»

 

در این روایت مراد از قلب همان عضو بدن که خون را به گردش درمی‌آورد نیست، بلکه مراد از قلب،چیزی شبیه به ژن یا DNA و یا مانند آن است.

 

 

نکته:

 

در روایات شیعه و اهل سنت آمده است که رسول خدا (ص) بخشی از هزینه ی شخصی خود را خرج عطریات طبیعی می کرد و به خودش می رسید.حتی اگر پول آن را نداشت، اگر مقنعه یا روسری همسرشان معطر بود،آب به آن می پاشید و بعد به صورتشان می زدند تا اندکی معطر شود. و گاه به صورت مبارکشان از رنگ زعفران جهت جلوه کردن صورت استفاده می کردند. بنا بر این مستحب است که انسان به خودش برسد و نزد همسرش با رنگ و لباس مناسب ظاهر شود. این کار از نظر روانی به حفظ ناموس کمک می کند.اگر شوهر به ناموسش نرسد، ممکن است ناموس انسان در فکرش به بیگانه وابسته شود.