دیابت یکی از عوامل مرگ و میر و معلولیت های جسمی و ذهنی است که در سطح جهان رخ می دهد. در کشور ایران، لا اقل سه میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند که بایستی شناسایی و غربالگری در مورد آنها صورت گیرد.

 

 

نوع دوم دیابت که مرض قند شیرین نام دارد، به این گونه است که میزان قند خون یعنی گلوکوز از حد طبیعی بالاتر می رود مثلا در آزمایشات از عدد 110 بالاتر می رود.

 

اما دیابت نوع اول بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می شود و گونه ی دوم آن در بزرگسالان.

 

 

علائم بیماری قند در دیابت نوع دوم:

 

تشنگی بیش از حد

ادرار کردن زیاد

خارش بدن

گز گز کردن دست ها و پاها

کاهش وزن

خستگی

ایجاد زخم هایی در پاها زیرا برگشت خون در وریدها ضعیف می شود. به این زخم ها که پوسیدگی بافت است قانقاریا می گویند.

 

 

 

از پایه های پیشگیری و درمان دیابت این است که به افراد آموزش صحیح دهیم و نوع صحیح خوردن و آشامیدن را به آنها معرفی کنیم.

 

 

کسانی که در فامیل های درجه ی اول خود فرد مبتلا به دیابت دارند باید تست غربالگری دهند زیرا احتمال دارد که ژنتیک ابتلاء به دیابت در آنها وجود داشته باشد و با شناخت آن می توان جلوی دیابت را گرفت.

 

 

 

سؤال اول:

 

در آزمایش خونی که به طور اتفاقی انجام داده ام قند خون من بالا گزارش داده شده است اما علائم ظاهری قند مانند زیاد آب خوردن، زیاد دستشویی رفتن، چاق بودن و امثال آن در من وجود ندارد. حال آیا فرزندان من نیز در معرض دیابت هستند؟ برای جلوگیری از دیابت باید چه کرد؟

 

جواب:

 

حدود نود درصد دیابتی ها به دیابت نوع دوم مبتلا هستند. در این نوع دیابت، هرچند تشنگی، کاهش وزن، ادرار زیاد و مانند آن می تواند وجود داشته باشد ولی غالبا چنین افرادی، علائمی در خود نمی بینند و حتی ممکن است مبتلا به دیابت باشند ولی خود خبر نداشته باشند.

 

افزایش وزن، استرس، زیاد شدن وزن و کم تحرکی،احتمال بروز این نوع دیابت را در فرزندان افزایش خواهد داد. دیابت را در بعضی موارد مانند کنترل وزن و دوری از استرس به شکل رفتاردرمانی و مشاوره ی روانی می توان رفع کرد اما اضافه وزن و مانند آن را نمی توان با مشاوره مداوا کرد.

 

عصبانی بودن عوارض مختلفی به دنبال دارد مثلا زن شیرده ،با عصبانیت و استرس، مبتلا به کم شدن شیر و یا یبوست می شود. همچنین استرس موجب کم کاری غده ی پانکراس می شود در نتیجه فرد به دیابت مبتلا خواهد شد.

 

 

 

 

سؤال دوم:

 

فردی مبتلا به دیابت هست، لطفا لیست برنامه ی غذایی دیابت را در اختیار من قرار دهید و راهنمایی بفرمایید که توصیه ی شما برای فرد دیابتی چیست؟

 

 

جوابدیابتی ها بر اساس وزن، سن، میزان فعالیت،برنامه های غذایی متفاوتی دارند از این رو دادن رژیم یکسان به همه ی افراد دیابتی توصیه نمی شود.

 

 

اما اصول کلی رژیم غذایی افراد دیابتی را می توان به این شکل توضیح داد:

 

 

باید مقدار هر وعده غذا در او کاهش یابد.

از مواد غذایی مختلف در هر وعده غذا استفاده شود.

لبنیات در او کم چرب باشد. می توان صبح ،شیر با یک قاشق عسل مصرف کرد.

حبوبات را مصرف کند ولی پوست آن چون ایجاد نفخ می کند را مصرف نشود.

استفاده از سبزیجات و گوشت. بهتر است از مرغ بدون پوست، ماهی سفید یا قزل آلا استفاده کند و گوشت قرمز او بیشتر دست گوسفند باشد.

غذاهای افراد دیابتی بیشتر بخارپز، آب پز و کباب پز باشد و از سرخ کردنی کمتر استفاده کنند. همچنین از تفت دادنی و بودادنی استفاده نکنند.

مصرف مواد نشاسته ای مانند برنج، نان بدون سبوس، ماکارونی، سیب زمینی و مانند آن را باید کنترل شده مصرف کنند.

اگر شخص دیابتی چاق است یا چربی بالا دارد مثلا تری گلیسیرید خون در او بالا است حتما باید مواد نشاسته ای را به حد اقل برساند یا نان را با سبوس بخورد. محدودیت مصرف چربی از چهل سال به بالا بیشتر از محدودیت مواد قندی است زیرا چربی ابتدا تبدیل به قند می شود و بعد به مصرف بدن می رسد. بهترین چربی برای دیابتی ها روغن زیتون خالص است که در بیست و چهار ساعت از یک تا دو قاشق غذاخوری بیشتر مصرف نکنند. روغن زیتون یا روغن کنجد کمتر در رگ ها رسوب می کند.

 

میوه ی موزو انواع سس ها را باید ترک کنند. سالاد کاهو و مانند آن را می توان از ماست کم چرب با مقداری آب لیمو مخلوط کرده و به عنوان سس استفاده کنند. مصرف آب لیمو به مقدار زیاد تپش قلب را بالا می برد و از آنجا که بیماران دیابتی به مشکلات قلبی نیز مبتلا هستند باید در مصرف آب لیمو افراط نکنند.

 

 

 

مشاوره رایگان در پیج اینستاگرام:

 

m_h14000