همه هلیله‌ها اعم از هلیله سیاه، هلیله زرد، هلیله کابلی، هلیله برنجی و هلیله چینی همه میوه یک درخت هستند. اگر میوه‌ی هلیله به اندازه یک دانه برنج برسد می‌شود هلیله برنجی اگر به اندازه پرتقال برسد می‌شود هلیله چینی اگر سیاه شود و اندازه یک دانه انگور برسد می‌شود هلیله سیاه اگر برسد و زرد شود می‌شود هلیله زرد و اگر بزرگ‌تر شود و درشت‌تر شود می‌شود هلیله کابلی.

 

هلیله برنجی و چینی هسته ندارند و هلیله زرد و کابلی هسته سفتی دارند. هلیله سیاه مرز بین این دو دسته است چون هسته دارد اما سفت نیست و آسیاب می‌شود. هلیله سیاه هرچه سیاه‌تر و مقداری ریزتر باشد کیفیت آن بهتر است.

 

هلیله سیاه وقتی میرسد میشود هلیله زرد هلیله سیاه سودابر است و هلیله زرد صفرابر است.

 

یامبر (ص) در مورد آن فرموده: «الهليلجة السوداء من شجر الجنة.» یعنی «هلیله سیاه از بهشت آمده.» و دستور دادند که مردم هر سه روز هلیله بخورند، هلیله سیاه هسته نرم دارد و تمام آن آسیاب می‌شود.

 

تجربه ما این است که اگر خیلی هلیله سیاه آسیاب بشود اثر آن کمتر است. البته از روایات هم استفاده می‌شود که هلیله نباید خیلی آسیاب بشود.

 

مقدار مصرف: مقدار مصرف آن برای بزرگسال ها یک قاشق چایخوری و برای کودکان نصف قاشق چایخوری است.

 

در روایت داریم که: عَلَيْكُمْ بِالْإِهْلِيلَجِ الْأَسْوَدِ فَإِنَّهُ مِنْ‌ شَجَرِ الْجَنَّةِ طَعْمُهُ مُرٌّ وَ فِيهِ شِفَاءٌ مِنْ كُلِّ دَاء : یعنی برشما باد هلیله سیاه چراکه از درخت بهشت است طعم آن تلخ و در آن شفاء از هر بیماری است.

 

روایتی داریم از پیامبر ص که توصیه کردند که هر سه روز یک بار یا یک هفته یک بار یا یک ماه یکبار هلیله سیاه مصرف کنید. معلوم می‌شود در پیشگیری و درمان موثر است.

 

در روایت دیگری از امام حسین ع آمده است:

لَوْ عَلِمَ‌ النَّاسُ‌ مَا فِي الْهَلِيلَجِ الْأَصْفَرِ لَاشْتَرَوْهَا بِوَزْنِهَا ذَهَبا وَ قَالَ لِرَجُلٍ مِنْ أَصْحَابِهِ خُذْ هَلِيلَجَةً صَفْرَاءَ وَ سَبْعَ حَبَّاتِ فُلْفُلٍ وَ اسْحَقْهَا وَ انْخُلْهَا وَ اكْتَحِلْ بِهَای. یعنی اگر  مردم بدانند در هلیله زرد چیست معادل وزن آن طلا می‌دادند و به یکی از اصحاب خود فرمود یک دانه هلیله زرد و هفت دانه فلفل را آسیاب کن و الک کن و با آن‌ها سرمه بکش.

 

 

 

در صورت علاقمندی به کسب اطلاعات بیشتر از هلیله سیاه به لینک زیر مراجعه کنید.

http://rasekhyn.com/%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA/2366/%D9%87%D9%84%DB%8C%D9%84%D9%87-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%87