فشار درمانی

غمز و تمریخ فشاردادن و ماساژ دادن است غمز یک روش درمان است برای افرادی که مبتلا به سکته قلبی می‌شوند و کسانی که ناگهانی می‌میرند و برای افراد دیگر مانند کسی که عضوی از بدش رشد نکرده مثلا یک پا یا یک دست آن کوچک مانده است آن عضو را باید مرتب فشاردهند این باعث بزرگ شدن آن عضو می‌شود. هر عضوی که مرتب فشار دهند آن عضو رشد می‌کند و بزرگ می‌شود. فشار غیر از ماساژ است. البته ما به دنبال عمومیت دادن به درمان غمز هستیم و دلیل آن این روایت است:

أَنَّهُ لَوْ كَانَ‌ شَيْ‌ءٌ يَزِيدُ فِي الْبَدَنِ‌ لَكَانَ الْغَمْزُ يَزِيدُ وَ اللَّيِّنُ مِنَ الثِّيَابِ وَ كَذَلِكَ الطِّيبُ وَ دُخُولُ الْحَمَّامِ وَ لَوْ غُمِزَ الْمَيِّتُ فَعَاشَ لَمَا أَنْكَرْتُ ذَلِك‌ 
یعنی اگر چیزی باشد که بدن را زیاد کند یا یک قسمتی از بدن را زیاد کند و باعث رشد و نمو آن بشود هرآینه فشاردادن است و نیز لباسهای نرم بدن را درشت میکند و باعث رشد میشود و همچنین استفاده از عطر بدن را زیاد می‌کند و وارد حمام شدن البته یک روز درمیان باعث رشد و چاقی می‌شود. اگر مرده را فشار دهیم و به زندگی برگردد از آن تعجب نمی‌کنم.

این عمل در طب جدید مشابه دارد. فردی که قلب او ایست می‌کند سینه او را فشار می‌دهند و اگر اثر نکرد به او شُک الکتریکی می‌دهند و احتمال دارد به زندگی برگردد. البته ظاهر از روایت این است که باید کل بدن را فشار بدهند و درست هم شاید همین باشد چون سکته فقط در قلب نیست امکان دارد در پا مثلا سکته اتفاق افتاده باشد.

حتی اگر در عضو ضعف باشد با فشار دادن توان و قدرت پیدا می‌کند بنابراین فشار دادن یک درمان است. بلند کردن عضو کوتاه در هیچ طبی نیست اما در طب اسلامی به این صورت مطرح شده است. نوزادها درصورتی که آنها را بمالند بدنشان درشت می‌شود.

بنابراین درمانی که مرده را زنده می‌کند حتما می‌تواند بیماری‌ها را درمان کند.

ماساژ درمانی

روایتی داریم در مورد ماساژ البته اثر آن به اندازه فشار دادن نیست. در رساله ذهبیه درباره فصول سال کانون ثانی (معادل برج اول سال میلادی و معادل برج یازده و دوازده برج شمسی است) آمده است:

وَ يَنفَعُ فيهِ دُخولُ‌ الحَمَّامِ‌ أَوَّلَ النَّهارِ، وَ التَّمريخُ بِدُهنِ الخيريِ‌. در کانون آخر حمام رفتن در اول روز و روغن مالی با روغن شب بو نافع است.

راجع به نیسان (معادل میلادی آن ابریل و معادل شمسی آن اردیبهشت است) آمده است:

قَالَ ع‌: فِي ذِكْرِ فُصُولِ السَّنَةِ نَيْسَانُ وَ يُعَالَجُ‌ الْجِمَاعُ‌ وَ التَّمْرِيخُ بِالدُّهْنِ فِي الْحَمَّام‌ یعنی در این ماه زیاد همبستر شدن و روغن مالی در حمام خوب است.

در حمام باید ماساژ بدهند. روغن گل‌ها پایه دارد زیرا خود گل روغن ندارد و باید گل شب بو را در روغن بریزید و یکماه بماند روغن شب بو می‌شود. مراد از یعالج معالجه مصطلح نیست بلکه مراد منفعت داشتن است.

شاید از این روایت استفاده شود که در این فصل (یعنی ماه اردیبهشت) بارداری مناسب است که زایمان یک ماه قبل از بهار اتفاق می‌افتد. همه اینها در بحث پیشگیری است.

 

ما را در واتس آپ به نشانی زیر جهت پرسش و پاسخ در حوزه سلامت دنبال کنید:

https://chat.whatsapp.com/F9IegGeIhzMFbvQ37uTqtl