هلیله سیاه

کد محصول : 2366

20 گرم


هزینه : 2400 تومان


تعداد/مقدار :


هلیله سیاه( یا زرد) را روز هم می‌توان خورد  ولی حداقل آن سه روز یکبار است یا هفته ای یک بار یا ماهی یکبار است.

در روایات از هلیله خیلی تعریف شده است و داروی شاخص طب اسلامی است. پیامبر(ص) می‌فرماید چه بیمار هستید و چه بیمار نیستید هلیله بخورید.

یک سری داروها،طلائی هستند. سنا،شنبلیله،بنفشه، هلیله زرد و هلیله سیاه داروهایی هستند که با طلا برابری می‌کنند در روایات.

یکی از تقویت کننده ها هلیله و شکر است، در رساله ذهبیه آمده: «ومن أراد أن يزيد في عقله يتناول كل يوم ثلاث هليلجات بسكر ابلوج.»

یعنی «کسی که می‌خواهد عقلش را زیاد کند، هرروز سه عدد هلیله با شکر بلوچستان مصرف کند.» بهترین شکر مال منطقه سیستان بوده که از نیشکر تهیه می‌شده و دو بار صاف می‌کردند و مقدار استفاده از شکر به مقدار صدق است. هرگاه هلیله به‌تنهایی بیاید معمولاً مراد هلیله سیاه است البته شاید مراد همه انواع هلیله شامل هلیله کابلی و چینی و غیره باشد.

هلیله ی سیاه هم حرکات دودی شکل روده را زیاد می کند و ملین است و هم نور چشم را زیاد می کند و هم باعث برگشتن رنگ طبیعی مو (بعد از سفید شدن) می شود.

بهترین نوع هلیله ی سیاه در هندوستان و بنگلادش می روید.

بهترین نوع آن نوعی است که سیاه و محکم و بی دانه باشد.

طبیعت هلیله ی سیاه گرم و خشک است.

نگه داشتن هلیله ی سیاه و بعد خوردن آب آن (و دور ریختن تفاله ی آن) در درمان فلج های اندامی و سستی اعضاء مفید است.

اگر هلیله ی سیاه را با روغن بادام شیرین مخلوط کنند و مصرف نمایند سوء هاضمه را برطرف می کند (مانند انار شیرین، سیب، خرما، خربزه و امثال آن.)

مصرف یک عدد هلیله ی سیاه به این گونه تا چهل شب،هر شب یک عدد به آن اضافه کند و نرم کرده و مصرف نماید و بعد هر شب یک عدد کم کنند تا به یک عدد برسد یعنی تا هشتاد روز این درمان را ادامه دهند (البته نباید فرد به مشکلات گوارشی مانند اسهال مبتلا باشد) رطوبت معده ،نفخ و سوء هاضمه را برطرف می نماید.
به مدت 12 تا 18 ماه هر شب کمی از کوبیده ی آن را اگر مصرف کنند دید چشم تقویت می شود و موهای سفید دوباره سیاه می گردد. همچنین وسواس فکری فرد درمان می شود (مانند مصرف انار شیرین)

اگر کسی به بیماری وحشت مبتلا است می توانند از اسپند، گل بهار نارنج، گل بیدمشک استفاده کنند و هکذا هلیله ی سیاه به این گونه که هر شش ساعت یک کدام از اینها را مصرف کند.

برای درمان مالیخولیا و پیشگیری از آن نیز مفید است.

مصرف هشت مثقال از هلیله ی سیاه و مخلوط کردن آن با آب و یا دوغ و ماست یبوستی که ناشی از سردی و برودت باشد را برطرف می کند. بدین منظور باید چهل شب موقع خواب، هر شب سه مثقال از هلیله ی سیاه با آب را مصرف کنند. (همچنین است مخلوط گلبرگ گل محمدی، کاسنی، برگ سنا، گل ختمی خبازی و گل سفید به نسبت مساوی با دو لیوان آب. همچنین می توان روزی یک قاشق مرباخوری از آن با یک لیوان آب مصرف نمود.)

از امام رضا علیه السلام روایت است که می فرماید: وَ مَنْ أَرَادَ أَنْ يَزِيدَ فِي عَقْلِهِ يَتَنَاوَلُ كُلَّ يَوْمٍ ثَلَاثَ هَلِيلَجَاتٍ بِسُكَّرٍ أَبْلُوجٍ

یعنی هر کس که می خواهد کارکرد عقلش زیاد شود هر روز سه عدد هلیله را با شکر ابلوج که شکر طبیعی است که متبلور شده است (نبات طبیعی) استفاده کند. بهترین نوع آن شاخه نبات است که بهتر است از شکر زرد خوزستان و شکر قرمز مازندران تولید شده باشد. خورد شده ی هلیله ی سیاه با پودر شاخه نبات فوائد بسیاری دارد که یکی از آنها این است که فعالیت های مغزی نرمال می شود و فرد در تحلیلات عقلی کم نمی آورد.
در بعضی از نسخ به جای عبارت فوق چنین آمده است: و من أراد أن يزيد في عقله فلا يخرج كل يوم بالغداة حتى‌ يلوك‌ ثلاث إهليلجات سود مع سكر طبرزد.

یعنی فرد هر روز از منزل بیرون نیاید مگر اینکه سه عدد هلیله ی سیاه را با شکر طبیعی مصرف کند.

اگر کسی بینایی خود را از دست داده است صبح سه عدد هلیله ی سیاه را خورد کرده با روغن زیتون فشار اول می خورد، وسط روز و عصر، نصف نخود صبر زرد بخورد. صبر زرد جوهر مایع متصاعد شده به مغز را از بین می برد و برای چشم نیز مفید است. بعد شب قبل از خواب سه عدد قرهقات سیاه را با عسل آویشن بجود و بخورد.

اگر انسان بخواهد کاری کند که چشمش عفونت نکند بایدبه قسمت مساوی، مرّ مکی و هلیله ی زرد و هلیله ی سیاه و صبر زرد را پودر و مخلوط کرد و به عنوان دارویی حب چشم مصرف کنند.

برای از بین بردن التهاب چشم، قرمزی و زیادی نور چشم، هلیله ی سیاه در صبح و قره قات سیاه در شب مفید است.

 

در صورت علاقه مندی به کسب اطلاعات بیشتر از هلیله سیاه به لینک زیر مراجعه کنید:

 

http://rasekhyn.com/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/3011/

کشور مبداء: هندوستان

کیفیت: مرغوب

شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید :

نظرات مشتریان

    برای این کالا نظری ثبت نشده است

شما شاید این را هم دوست داشته باشید