عسل یک مایع لزجی است که رنگ آنها زرد می باشد و نوع مرغوب آن آنی است که سیلان و جریان داشته باشد و سوزندگی و فشار اضافی بر حلق و زبان نداشته باشد و بوی خاصی دارد هرچند سنگین است.

فوائد و خواص عسل طبیعی:

عسل یک مایع لزجی است که رنگ آنها زرد می باشد و نوع مرغوب آن آنی است که سیلان و جریان داشته باشد و سوزندگی و فشار اضافی بر حلق و زبان نداشته باشد و بوی خاصی دارد هرچند سنگین است. مزه ی عسل طبیعی شیرین است و وزن نوعی آن یک و سی و چهار صدم است و شیرینی عسل از حیث گلوکز و ساکاروز و فرکتوز و سایر قندها بر وزن عسل غلبه دارد. بوی خوشی هم دارد که بر اثر اختلاف گل هایی که از آنها عسل گرفته می شود مختلف می باشد. بسیاری از عسل های موجود در بازار عسل هایی هستند که مغشوش و تقلبی می باشند و برای آزمایش می توان آن را در آب گرم ریخت که اگر زود خودش را ول کند معلوم می شود تقلبی است. همچنین وقتی عسل سرد شود و رنگ یود را به آن اضافه کنیم رنگ عسل زرد رنگ شود دلیل بر این است که تقلبی است.


البته امام رضا علیه السلام می فرماید: عسل خوب عسلی است که گلو را نسوزاند.

اگر انسان یک تکه گوشت (که خیلی سریع فاسد می شود) داخل عسل طبیعی بیندازد در مدت زمانی طولانی سالم می ماند و فاسد نمی شود و طراوت آن تا سه ماه محفوظ می ماند. تا ده سال نیز می شود بعضی از اقسام بذرها و دانه ها را در عسل نگهداری کرد. بعضی از بذرها که به نور خورشید حساس است مانند سیاه دانه، اگر در عسل نگهداری شود به شرطی در معرض نور خورشید نباشد، تا یک سال ماندگاری دارد.

به همین دلیل اکثر داروهای طبیعی را در عسل نگهداری می کنند تا ماندگاری آن طولانی تر شود. طول عمر داروی گیاهی شش ماه است به شرطی که کاشت و داشت و برداشت و خشک کردن آن بر اساس قوانین گیاه شناسی باشد.

عسل انواع ویتامین های مختلف و مهم را دارد. ویتامین هایی مانند آ، انواع ویتامین های ب، ویتامین سی، ای و کا، وهمچنین ویتامین ب12 که یک نوع از کمخونی بدخیم را جبران می کند.

همچنین در عسل، انواع پروتئین های مختلف گیاهی و مانند آن وجود دارد. مواردی چون اسید فورنیک، نشاط آورهای طبیعی.

عسل طبیعی ضد تمام جانورهای موذی انسانی است. مانند باکتریهای مضر، باسیل ها، ویروس ها و میکروب های مضر است.

اگر عسل طبیعی را رقیق کنند، خاصیت میکروب کشی اش دو برابر می شود. اگر عسل با آب سرد، آب جوش ولرم، یا با شیر طبیعی تازه و کم چرب گاو مخلوط شود که ولرم شده است مخلوط شود موجب از بین رفتن آن موجودات ریز ذره بینی و مضر می شود.

به عنوان مثال شخصی که سرماخوردگی و به همراه آن استخوان درد دارد که مثلا به آنفلونزا یا سارس مبتلا شده است. این بیماری و انواع بیماری های عفونی را می توان با عسل از بین برد. صبح باید عسل رقیق شده بخورد، عصرانه باید عسلی که با آب شلغم بخارپز یا آب پز شده بخورد. شب قبل از خواب مخلوط آب سیب عسل بخورد.

اگر کسی به بیماری خستگی جنسی مبتلا هست و آب کمرش تغییر یافته. اگر می خواهد تعداد اسپرم هایش افزایش یابد و جهش آن خوب شود،باید عسل رقیق شده را با شیر تازه ی گاو که کم چرب است مخلوط کرده و بخورد. البته اگر پستان گاو زخمی نباشد و گاو به بیماریی مانند تب مالت و تب برفکی و مانند آن مبتلا نباشد.

اگر هورمون زنانه استروژن در کسی کم است و در نتیجه حالت های آپوسی مردانه یا طاسی جلوی سر یا کلفتی صدا در او اتفاق می افتد با آب جوش و عسل، شیر و عسل و یا آب سیب عسل می تواند مشکل خود را رفع کند.

اگر مردی هورمون تسترون بدنش کم شده و دچار خستگی جنسی شده و حالت های زنانگی در او بروز کرده است باید به سراغ عسل برود.

مرد و زن باید تعادل هورمونی داشته باشند. در زن باید هرمون استروژن از تستسترون بیشتر باشد و در مردها باید هورمون تستسترون از استروژن بیشتر باشد و الا حالت های مرد و زن و حالت های ظاهری آنها مانند موها و صداهای آنها تغییر می کند. همچنین نمی توانند بچه دار شوند.

بخشی از بیماریهای بینی، گوش ها، حنجره و بیماری های تنفسی و ریوی مانند سل ریوی و خونی را می توان با عسل مداوا کرد.

یکی از داروهای بسیار مفید که ضد زخم های عفونی کهنه و مزمن است و ضد ترک خوردگی و تراش خوردگی ها و ضد زخم هایی عفونی مانند قانقاریا می باشد ضماد کردن عسل است که آن را در محل مداوا قرار می دهند.

عسل اگر در جیره ی غذایی باشد تا مقدار زیادی کمبود خون را در انسان مداوا می کند. اگر در زنها لکه بینی زیاد است و رنگ پوست زن به سبب کم خونی زرد است و زن، ضعف هم دارد باید عسل طبیعی گون را با شیر و آب مصرف کرد.